באנר עליון תמונות של ילדים שמחים

איטום חריצים

איטום חריצים וסדקים בשיניים אצל ילדים

איטום סדקים וחריצים בשיניים הוא הליך דנטאלי מניעתי שגרתי מומלץ ביותר לילדים שמטרתו היא מניעת חורים בשיניים והתפתחות של עששת או התפשטות של ריקבון לחלקה הפנימי של השן. מאחר וחורים בשיניים נוצרים על ידי חיידקים המתפתחים על שאריות המזון הנותרות בתוך החריצים שעל השיניים, זהו טיפול הכרחי הנדרש ביותר אצל ילדים ובמיוחד כאלה המרבים באכילת מתוקים וסוכרים.

איטום חריצים בשיניים אצל ילדים זוהי טכניקה מקובלת ביותר שבה רופא השיניים מניח ציפוי פולימרי על גבי חריצים שנוצרו על השיניים הטוחנות או גבי משטחי הלעיסה, הציפוי מכסה את החריצים ועל ידי כך מונע מהמזון להיכלא בתוכם ולהירקב. זהו טיפול פשוט וקצר הכולל את ניקוי השן והכנתה להדבקת חומר האיטום. מומלץ לבצע איטום חריצים בשיניים לילדים כבר בגיל צעיר, בדרך כלל עם בקיעת השיניים הקבועות.  פעולה זו של איטום חריצים בשיניים בשילוב עם צחצוח יומיומי ושמירה על היגיינת השיניים, יכולים לשנות את בריאות הפה של ילדכם מהקצה אל הקצה ולהבטיח לכם שקט נפשי.

ד"ר נעם מטפל בילד במרפאת השיניים

פעולת האיטום 

במהלך פעולת האיטום רופא השיניים יכול לאתר חורים קטנטנים בתחילת התהוותם וממש למנוע את ההתפתחות שלהם עוד לפני שהם יוצרים נזק, מתפשטים אל פנים השן וגורמים לכאב. בפעולה פשוטה זו אתם למעשה שומרים על השיניים של ילדכם מהיווצרות של עששת או התפשטות ריקבון לעצב, מונעים היווצרות של חורים בשיניים ומבטיחים גילוי מוקדם של חורים קטנים.

ככלל, על רופא שיניים ובעיקר רופא שיניים המטפל בילדים, להיות מסוגל לעבוד במהירות ובדיוק מרבי ולעשות שימוש בחומרים האיכותיים ביותר לקבלת תוצאות טובות שיחזיקו לאורך זמן. מרפאתנו משתמשת בחומר איכותי ועמיד ביותר לאיטום חריצים בשיניים אצל ילדים, היונומר זכוכית (glass ionomer cement fuji 9).   

 

יונומר זכוכית (glass ionomer cenemnt fuji 9) כחומר משקם?

חומר glass ionomer cement fuji 9  משמש כחומר דנטאלי מאז שהוצג לשוק רפואת השיניים אי שם בשנות 1970. בתחילת דרכו כחומר משקם היו לו מספר מגבלות ומאפייני הטיפול בו היו פחות מאידיאליים כי הוא לא היה עמיד לאורך זמן ולא ניתן היה לליטוש, אבל מאז החומר עבר מספר פיתוחים טכנולוגיים ששיפרו אותו מאוד וכיום הוא בעל עמידות מצוינת, הוא איננו נשחק והאסתטיקה המתקבלת מהשימוש בו היא ברמה גבוהה במיוחד.

יתרונות השימוש ביונומר זכוכית אצל ילדים

חומר זה הוא איכותי במיוחד ואינו מבוסס פלסטיק או מפריש ביפנול A. הוא נקשר ברמה גבוהה לחומר השן, קוטל את החיידקים שנותרו בחלל הסתימה ואפילו מחזק את השן בפני התקפות עתידיות של חיידקים על ידי שחרור פלואוריד לאורך זמן.  

יתרונות נוספים בולטים וידועים של חומר זה כוללים בין היתר גם תאימות ביולוגית ביכולת שלו להתחבר כימית אל הדנטין ואל האמייל ואי רגישות ללחות. לעובדה שליונומר הזכוכית יש יכולת להתחבר כימית בסביבה מלאה בלחות הוא קריטי כי שליטה על לחות בפה של ילדים היא אתגר. חומרי קומפוזיט לרוב דורשים שדה פעולה יבש כדי להצליח בעוד היונומר זכוכית מאפשר את הצלחת הטיפול גם בסביבה לחה ליצירת חיבור שיחזיק מעמד ולשיקום טוב של השן. חומר זה הוא אידיאלי עבור ילדים עם סיכון גבוהה לעששת.

מתי נזדקק לאיטום חריצים בשיניים אצל ילדים?

בשיניים הטוחנות אצל ילדם נוצרים לעתים חריצים או גומחות שהופכים למקומות בעלי סיכוי גדול להצטברות של מזון שאינו מתנקה ופלאק בקטריאלי היכולים להוביל להתפתחות של ריקבון בשן ולעששת. על ידי פעולת האיטום של אותם חריצים וגומחות אנו למעשה מונעים כניסה של מזון או הצטברות של פלאק בקטריאלי על השיניים ועל ידי כך מגנים עליהן מעששת ומצמצמים את הסיכוי להופעת חורים בשיניים אצל ילדים.

ישנם חריצים שאליהם גם המברשת הטובה ביותר לא תצליח להגיע ולנקות. שאריות אוכל שנשארות בחריצים הללו עלולות לגרום לריקבון בשן ולהתפתחות של מוקד עששת. הקפדה על צחצוח שיניים יומיומי ושימוש בחוט דנטלי מסייעים להסיר חלקי מזון ופלאק מהשיניים ועדיין, את אותם חריצים וסדקים קשה מאוד לנקות, בעיקר אצל ילדים שאינם מודעים לחשיבות שבצחצוח יסודי של השיניים ולכן לרוב נעדיף או אפילו נזדקק לאטום אותם.  

תהליך איטום חריצים אצל ילדים

התהליך לאיטום חריצים בשן אצל ילדים הוא קצר ונמשך מספר דקות בלבד. בהתחלה ינקה רופא השיניים את משטחי הלעיסה והשיניים היטב כדי לאפשר לחומר להיצמד אל השן ולהתקשות עליה בצורה הטובה ביותר. ככל שהחומר ייצמד טוב יותר לשן כך הוא יחזיק לאורך זמן. ישנן חומרים המתקשים באמצעות תאורה מיוחדת שמזרזת את התהליך.

עמידות חומר האיטום 

שכבת האמייל שעל השיניים למעשה מוגנת מעששת ומריקבון כל עוד חומר האיטום נותר בשלמותו על השן. חומר איטום לשיניים טוב ואיכותי במיוחד, יכול להחזיק מעמד לתקופה ארוכה וממושכת ואפיל לכמה שנים טובות. למרות זאת, תמיד זכרו כשאתם הולכים לביקור שגרתי אצל רופא השיניים עם ילדכם לבקש מרופא השיניים שיבדוק את החריצים והגומחות כדי לוודא שאין צורך בחידוש שכבת האיטום.

למי איטום חריצים מתאים?

איטום חריצים הוא טיפול מניעתי טוב במיוחד עבור ילדים בכל הגילאים ובעיקר לילדים עם שיניים הנוטות לעששת או לריקבון. לעתים נעשה שימוש באיטום חריצים גם אצל מבוגרים שאינם יכולים מסיבה כזו או אחרת לשמור על היגיינת הפה ועל ניקיון השיניים או כאלה שאינם מסוגלים לצחצח את שיניהם בקפידה.

איטום חריצים אצל ילדים – קצר ולעניין

חומר האיטום סוגר חריצים וגומחות זעירות שנוצרו באמייל השן שבמשטחי השיניים הטוחנות היכן שמברשת השיניים לא מצליחה להגיע. החומר פועל כמחסום בפני אוכל, חיידקים וחומצה ומגן על האזור מפני הצטברות פלאק בקטריאלי, ריקבון ועששת. איטום חריצים בשן אצל ילדים זהו טיפול מונע שגרתי קצר ונקודתי, הנחשב ליעיל ביותר נגד עששת. 

איטום חריצים לילדים מחיר

כל טיפול שיניים מניעתי הוא טיפול טוב שחוסך לכם כהורים הרבה מאוד כסף. איטום חריצים בשיניים זהו אחד מטיפולי השיניים המניעתיים הנפוצים ביותר שיכולים לחסוך להורים הוצאות כספיות גדולות, בעיקר אצל ילדים עם נטייה לעששת או התפתחות חורים בשיניים. שימו לב! רופא שיניים מיומן ומקצועי שיודע להשתמש נכון בחומרים איכותיים לאיטום חריצים בשיניים אצל ילדים שגם יחזיק לאורך זמן, יכול להיות הסיבה לכך שילדכם יגדל עם כמה שפחות ביקורים אצל רופא השיניים, ללא כאבים מיותרים ובלי שאתם כהורים תצטרכו להשקיע מאות ואלפי שקלים בטיפולים שיכולתם להימנע מהם.

שימוש נכון ומושכל בחומר לאיטום חריצים חוסך לכם כהורים כסף כיוון שלא תצטרכו לחשוש מהיווצרות עששת אצל ילדכם, מהצורך בסתימות בשיניים, מכתרים בשיניים או מטיפולי שורש.  ד"ר נעם בירמן הוא מומחה לרפואת שיניים לילדים בעל ניסיון עשיר בטיפולי איטום חריצים בשיניים לילדים. מזכיר האיגוד הישראלי לרפואת שיניים לילדים, חבר ב IAPD – האיגוד הבינלאומי לרפואת שיניים לילדים, רופא בכיר ומדריך מתמחים במחלקה לרפואת שיניים לילדים בהדסה עין כרם. למידע נוסף וזמינות תורים אצל ד"ר נעם בירמן, צרו קשר עם המרפאה.

לקריאה נוספת כנסו לטיפולי שיניים בהרדמה מלאה לילדים לסתימות שיניים אצל ילדים או להשלמת שיניים שבורות

מרפאת השיניים לילדים במודיעין

ממוקמת במרכז מודיעין –  רחוב יששכר 44, במקום נוח ונגיש גם לתחבורה ציבורית ולבעלי רכב פרטי

צריכים תור?

שלחו הודעה ונחזור אליכם בהקדם

קצת פרטים פורמליים

נועם בוגר בית הספר לרפואת שיניים של האוניברסיטה העברית והדסה בירושלים. הוא גם בוגר תוכנית ההתמחות ברפואת שיניים לילדים באוניברסיטה העברית והדסה בירושלים.

נועם משמש כעת כרופא בכיר ומלמד את דור העתיד של המתמחים ברפואת שיניים לילדים. והוא מוסמך לביצוע טיפולי שיניים לילדים בהרדמה מלאה.